Superwizja i zasady etyczne

Superwizja i zasady etyczne

Pracuję zgodnie z Kodeksem etycznym psychologa oraz Kodeksem Etycznym Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Kodeksy definiują m. in. Odpowiedzialność etyczną i tajemnicę zawodową. Pracę terapeutyczną poddaję superwizji.

Tajemnica

Psychoterapeuta zobowiązany jest do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji uzyskanych od pacjenta w toku psychoterapii. W szczególności nie może ujawniać bez zgody pacjenta osobom trzecim:
faktu pozostawania pacjenta w terapii,
przebiegu i treści procesu terapeutycznego,
danych o stanie psychicznym pacjenta,
danych o rokowaniach i postępach w leczeniu.
Powyższe dotyczy także terapii pacjentów niepełnoletnich. Tym niemniej psychoterapeuta winien każdorazowo rozpatrzyć na ile przekazanie określonych informacji o przebiegu terapii (wniosków i zaleceń) rodzicom lub opiekunom dziecka może służyć dobru pacjenta. Koniecznym jest natomiast poinformowanie prawnych opiekunów dziecka o objęciu go opieką terapeutyczną.
Uchylenie tajemnicy jest dopuszczalne tylko w przypadku ochrony dobra wyższego: np. o ile istnieje domniemanie poważnego zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta oraz innych osób. Tajemnica może być wówczas uchylona tylko wobec osób lub instytucji do tego właściwych.
Poddawanie superwizji problemu pacjenta powinno odbywać się w sposób uniemożliwiający identyfikację pacjenta.